Aktualności

powrót

COVID-19. Zapraszamy na debatę dotycząca prawa pacjenta w dobie pandemii.

05.08.2020
COVID-19. Zapraszamy na debatę dotycząca prawa pacjenta w dobie pandemii.

Serdecznie zapraszam Państwa na debatę, która odbędzie się w najbliższy piątek 7 sierpnia 2020 r. w Collegium Humanum.

To debata na temat świadomości pacjenta, pacjenta, który funkcjonuje w świecie trudnym, który jest dotknięty pandemią COVID-19.

Na debatę zapraszam w imieniu swoim – Kancelarii Prawo Gospodarka Zdrowie, jak również w imieniu Collegium Humanum oraz fundacji Instytutu Świadomości.

Na debacie chcielibyśmy poruszyć tematy, które są ważne z punktu widzenia pacjentów – m.in. kwestie związane z ograniczeniem praw pacjentów, omówimy sytuacje, w których pacjenci mieli ograniczenie do świadczeń zdrowotnych, bardzo ważny temat z punktu widzenia pacjentów leczonych przewlekle.

Odpowiemy na pytania, co zrobić w sytuacji, kiedy pacjent nie może otrzymać leczenia, kiedy nie może dostać leków również w ramach programu lekowego. Wiadomo, że programy lekowe to programy, które muszą być kontynuowane nawet w sytuacji pandemii tak, aby były bezpieczne z punktu widzenia pacjenta, a więc są to bardzo ważne kwestie.

Co zrobić, kiedy jest problem z uzyskaniem dostępu do świadczeń, z otrzymaniem leków, czy pacjent ma zwracać się do organizacji pacjentów i ich prosić o pomoc, czy właściwym organem jest Rzecznik Praw Pacjenta?

Jak służba zdrowia będzie dalej funkcjonowała, w sytuacji, kiedy na dziś nie mamy żadnych wytycznych, wiemy, że zespoły pracują nad ich przygotowaniem, ale na dzień dzisiejszy nie wiemy do końca jak poruszać się w nowej rzeczywistości.

Jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy głównym modelem opieki zdrowotnej jest model oparty na telemedycynie? czy wszystkie świadczenia można wykonywać w ramach telemedycyny? Czy w sytuacji, w której lekarz proponuje pacjentowi świadczenie telemedyczne, pacjent mimo to może domagać się spotkania z lekarzem?

Na te wszystkie pytanie będziemy starali się odpowiedzieć w trakcie debaty.

Chcę też Państwu powiedzieć, że przy okazji debaty będzie również organizowana wystawa “Ludzie Twarze Choroby”. Miałem okazję zapoznać się ze zdjęciami, które będą zaprezentowane w trakcie tej wystawy i muszę Państwu powiedzieć, że one bardzo mnie poruszyły. Są to fantastyczne zdjęcia, myślę, że warto, gdybyście tę wystawę Państwo zobaczyli. Naprawdę jest poruszająca, fantastyczna, wspaniała.

Serdecznie dziękuję również partnerom wydarzeń – Polskiej Federacji Szpitali i serwisowi Pacjent w Centrum.

Najnowsze Aktualności

Go to top

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dowiedz się jak przetwarzamy Twoje dane osobowe w naszej polityce prywatności. Rozumiem