
🔹🔹🔹BDO czyli Baza Danych Odpadowych to internetowy rejestr firm wytwarzających produkty, produkty w opakowaniach, albo wytwarzających odpady lub gospodarujących nimi.
Zgodnie z ustawą, firmy zajmujące się powyższą działalnością, muszą złożyć wniosek o rejestrację w BDO. Jednakże sporo przedsiębiorców ma kłopot, aby rozpoznać, czy ich profil działalności podlega pod wpis do BDO. Jeżeli sam jesteś wśród tych zdezorientowanych właścicieli firm – zapoznaj się z poniższym Alertem.
Dopuszczało się równolegle prowadzenie ewidencji w BDO oraz w formie papierowej w terminie do 31 grudnia 2020 r., o ile przekazujący odpady wystawił kartę przekazania odpadów (KPO) lub kartę przekazania odpadów komunalnych (KPOK) w tej formie.
Właściciele firm musieli jednak pamiętać, żeby do 31 stycznia 2021 r. dokumenty, które wystawiono papierowo, wpisać do bazy elektronicznej.
Kto ma obowiązek rejestracji w BDO?
W Bazie Danych Odpadowych powinny znaleźć się firmy, które:
- wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów,
- wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- produkują lub importują opakowania albo kupują je w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych (od firm z obszaru UE).
Jako że powyższa definicja przedsiębiorstw, które muszą być zarejestrowane w BDO jest dość enigmatyczna i rodzi wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców, ustawodawca przygotował bardziej precyzyjną listę branż, które powinny złożyć wniosek o wpis do BDO.
Do podmiotów, które powinny wpisać się do rejestru BDO oraz składać co roku sprawozdania zalicza się:
- podmioty wykonujące działalność leczniczą (podmioty lecznicze, praktyki zawodowe);
- każda apteka/punkt apteczne;
- hurtownie farmaceutyczne;
- salony kosmetyczne;
- podmioty medycyny estetycznej;
- inne podmioty zajmujące się usługami kosmetycznymi i beauty.
Można też wypełnić ankietę na oficjalnej stronie BDO:
https://bdo.mos.gov.pl/sprawdz-czy-musisz-sie-zarejestrowac-w-bdo-pytanie-1
Nie wszystkie firmy, których działalność obejmuje gospodarkę odpadami, muszą rejestrować się w BDO. Takiej powinności nie mają np.
- sklepy i hurtownie pakujące towar w torby papierowe,
- firmy, które wytwarzają odpady komunalne i są objęte systemem odbioru odpadów komunalnych.