Aktualności

powrót

Prawo w czasie epidemii. Maseczki w szkole muszą być – „sorry takie jest prawo”

28.08.2020
Prawo w czasie epidemii. Maseczki w szkole muszą być – „sorry takie jest prawo”
Na stronie Ministerstwa Edukacji znajduje się następująca informacja „Maseczki powinny być stosowane w przypadku niemożności zachowania dystansu np. w czasie przerw w miejscach wspólnie użytkowanych, o ile nie jest zachowane zróżnicowanie czasowe w prowadzeniu zajęć.” Trafiło do mnie pismo, z którego wynika, że rodzice sprzeciwiają się zakrywaniu ust i nosa w szkole, wbrew decyzji dyrektora. No cóż, dla mnie nie jest to kwestia dyskusji i decyzji dyrektora. Mogę odpowiedzieć „dzieci muszą zakrywać usta i nos w szkole i basta, sorry takie mamy prawo”. Przynajmniej tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Obowiązującym, na dzisiaj, aktem prawnym jest rozporządzenie z dnia 7 sierpnia 2020 r. Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1356).

Przypomnę, że zgodnie z § 24 ust. 1 ”Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568, 695 i 1087), ust i nosa: 2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym: a) na drogach i placach, na terenie cmentarzy, parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych, plaż, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, (dotyczy to szkół w zakresie w jakim dysponują boiskami, placami, ogrodami) b) na terenie nieruchomości wspólnych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2020 r. poz. 532 i 568) oraz na terenie takich nieruchomości o innych formach posiadania – chyba, że zostanie zachowana odległość co najmniej 1,5 m od przebywających w tych miejscach osób; c) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny

Cały artykuł dostępny jest pod tym linkiem: https://www.medexpress.pl/prawo-w-czasie-epidemii-maseczki-w-szkole-musza-byc-sorry-takie-jest-prawo/78752

Najnowsze Aktualności

Go to top

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dowiedz się jak przetwarzamy Twoje dane osobowe w naszej polityce prywatności. Rozumiem