Aktualności

powrót

Skan oferty opatrzony podpisem elektronicznym to kopia czy oryginał? (Część I) – nowy artykuł dr Anny Banaszewskiej.

31.03.2019
Skan oferty opatrzony podpisem elektronicznym to kopia czy oryginał? (Część I) – nowy artykuł dr Anny Banaszewskiej.

Oferta opatrzona odręcznym podpisem, a następnie zeskanowana do pliku pdf i opatrzona przez tę samą osobę podpisem kwalifikowanym może zostać uwzględniona lub odrzucona przez zmawiającego w zależności od tego czy zostanie uznana za oryginał oferty czy też jej kopię poświadczoną za zgodność z oryginałem.

Ocena czy skan podpisanej oferty opatrzony podpisem elektronicznym stanowi ofertę elektroniczną czy też jej kopię poświadczoną elektronicznie za zgodność z oryginałem rodzi poważne skutki zarówno dla zamawiających jak i dla wykonawców. Wydawać by się mogło, że to zagadnienie stanowi również dylemat dla Krajowej Izby Odwoławczej, bowiem Izba w krótkim czasie wydała skrajnie różne orzeczenia. Zgodnie z pierwszym w wyroków skan podpisanej oferty opatrzonej podpisem elektronicznym tej samej osoby powinien zostać odrzucony, bowiem stanowi poświadczoną elektronicznie kopię oferty. Natomiast w myśl drugiego wyroku, który zapadł miesiąc później podpisanie podpisem kwalifikowanym przez upoważnioną osobę pliku, który zawiera wyraźne oświadczenie woli, wpisuje się w normę wyznaczoną przez art. 66 w związku z art. 78[1] Kodeksu cywilnego i bez znaczenia jest fakt, że podpisany plik jest zdigitalizowanym obrazem oferty w formie pisemnej. Tak skrajna rozbieżność interpretacyjna spowodowała, że Prezes Urzędu Zamówień Publicznych podjął decyzję o wydaniu opinii w przedmiotowej sprawie. Czekamy z niecierpliwością, a tymczasem przedstawiamy Państwu oba wyroki KIO i omawiamy zasadnicze różnice.

Przeczytaj cały artykuł Skan oferty opatrzony podpisem elektronicznym to kopia czy oryginał? (Część I)

 

Najnowsze Aktualności

Go to top

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dowiedz się jak przetwarzamy Twoje dane osobowe w naszej polityce prywatności. Rozumiem