Aktualności

powrót

Zapraszamy do lektury artykułu Michała Modro „Projekt rozporządzenia w sprawie recept lekarskich – nieprawidłowości na receptach elektronicznych”.

07.06.2019
Zapraszamy do lektury artykułu Michała Modro „Projekt rozporządzenia w sprawie recept lekarskich – nieprawidłowości na receptach elektronicznych”.

Projekt rozporządzenia rozwiązuje problem wątpliwości w przypadku, gdy recepta elektroniczna zawiera nieprawidłowości. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept (Dz. U. z 2018 r., poz 745 z późn. zm.) możliwe jest tzw. walidowanie recept w różnych przypadkach określonych w przepisach, jednak nie dotyczy to recept elektronicznych.

W obecnym stanie prawnym rozporządzenie umożliwia realizację recepty w postaci papierowej jeżeli określone dane zostały wpisane nieczytelnie bądź nieprawidłowo.

Wobec rosnącej popularności recept w postaci elektronicznej pojawiły się wątpliwości dotyczące możliwości realizacji takiej recepty w przypadku, gdy zawiera ona nieprawidłowości. Celem zrównania statusu recept w postaci papierowej oraz elektronicznej Minister Zdrowia proponuje umożliwienie realizacji obu postaci recepty, pomimo nieprawidłowości, pod warunkiem dokonania określonych czynności przez osobę wydającą.

Przyjęcie takich rozwiązań jest korzystne dla pacjenta, który nie ponosi konsekwencji nieprawidłowości w wystawieniu recepty w postaci elektronicznej. Gwarantuje to także równą sytuację pacjentów bez względu na to w jakiej postaci została wystawiona ich recepta. W obecnym stanie prawnym możliwe jest swoiste walidowanie tylko recept w postaci papierowej.

Michał Modro

Przeczytaj cały artykuł Projekt rozporządzenia w sprawie recept lekarskich – nieprawidłowości na receptach elektronicznych

 

Najnowsze Aktualności

Go to top

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dowiedz się jak przetwarzamy Twoje dane osobowe w naszej polityce prywatności. Rozumiem